Здравје - Убавина - Сјај - Дом
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

kako do rabota

4 posters

Go down

kako do rabota Empty Aleksandra Andonovska

Пишување by aleksandra Нед Ное 23, 2008 6:28 pm

zdrsavo babica 22.
vi blagodaram mnogu za ponudenoto rabotno mesto. jas sum od skopje ziveam vo centar. bi saka da rabotam zasto da ne jas ne biram.
inaku rabotam vo edna ekoloska firma ama samo na zbor.
sedam doma. gazdat ne gizel moite sretstva kolku da znaete. ete veke edna godina kako ":"rabotam a samo 3 meseca rabotevme i plakase redonovno posle nisto. ne gi zel sredstvata od nikogo zasto treba da pominat 9 meseca efektivna rabota. vidite kako gi zloupotrebuvat invalidite? jas imam fisoko obrazovanie znam kompjuter i angliski ama ne edi. site gazdi gledaat samo da ni gi zemat sredstvata.
uste ednas vi blagodaram za dobrata vojla da mi pomogne.
zavrsiv filozovski fakultet klasicni studii starogrcki i latinski jazik.

aleksandra

Female Број на мислења : 15
Age : 50
Местолокација : skopje
Job/hobbies : nevrabotena
Registration date : 2008-06-17

Вратете се на почетокот Go down

kako do rabota Empty zdravo

Пишување by aleksandra Нед Сеп 14, 2008 10:20 am

Zdravo Marija.
Ne znam dali si slusnala ama vo zdruzenieto polio plus postoi sindikat za invalidi. za da stanes clen tamu treba sekoj mesec da plakas 120 den na ziro smetka. zdruzenieto se naoga vo aerodrom. Ako se uclenis tamu ima edna elena isto invalid koja se bori za nas invalidite i taa ke ti para rabota.

pozdrav i so sreka

aleksandra

Female Број на мислења : 15
Age : 50
Местолокација : skopje
Job/hobbies : nevrabotena
Registration date : 2008-06-17

Вратете се на почетокот Go down

kako do rabota Empty Re: kako do rabota

Пишување by Marga Чет Aвг 21, 2008 11:05 pm

Se vikam Marga Veleska. Imam 22 god. zavrsiv opsta gimnazija a i znam mnogu dobro spanski. Jas sum telesen invalid i baram rabota

Marga

Број на мислења : 1
Age : 38
Registration date : 2008-08-19

Вратете се на почетокот Go down

kako do rabota Empty Re: kako do rabota

Пишување by bibica22 Вто Јун 24, 2008 11:48 am

vo toj slucaj ne mozam da ti pomognam jas sum od vnatresnosta so sreka

bibica22

Број на мислења : 5
Registration date : 2008-06-10

Вратете се на почетокот Go down

kako do rabota Empty aleksandra.

Пишување by aleksandra Саб Јун 21, 2008 3:04 pm

Fala ti mnogu za oimosta . Jas sum od Skopje ziveam vo centar. Imam zavrseno filozovski fakultet klasicni studii (stargogrcki i latinski(. znam da rabotam na komjuter a znam i angliski samo zborenjeto potesko mi odi.
Fizicki invalid sum. Imam problem so desnata noga. Malku sum ne stabilna pri odenjeto.Desnata noga mi e pokratka i poslaba od drugata.
pozdrav ti blagodaram odnapred.

aleksandra

Female Број на мислења : 15
Age : 50
Местолокација : skopje
Job/hobbies : nevrabotena
Registration date : 2008-06-17

Вратете се на почетокот Go down

kako do rabota Empty Re: kako do rabota

Пишување by bibica22 Пет Јун 20, 2008 5:15 am

zdravo kazi mi od koj grad si znam edna takva knigovodstvena firma mozam da te preporacam, neznam kolku plata zemaat i koe rabotno vreme go imaat no gledam deka imaat mnogu rabota. inaku sum citala za invalidiziranite lice poveke za decata so posebni potrebi zasto magisterskiot trud mi e vo vrska so inkluzivniot proces i zamislete namam rabota vo obrazovanie. ZOSTO? zatoa sto ne e seuste implementiran.
Iskreno tragikomicna e nasata drzava.
Jas rabotam vo privaten sektor fala bogu sto imam rabota i zemam redovna plata

bibica22

Број на мислења : 5
Registration date : 2008-06-10

Вратете се на почетокот Go down

kako do rabota Empty Aleksandra Andonovska

Пишување by aleksandra Сре Јун 18, 2008 3:36 pm

Vi blagodaam za vasata podrska Simon . Imam nekoe si skromno iskustvo. A imam zavrseno i filozofski fakultet. Privatnicite mnogu ja zloupotrebuvat polozbata na invalidite. Prvite 9 meseci treba redovno da im plakaat plata i da gi prijavuvaat za da gi dobijat tie pari od drzavata. Nie invalidite se trudime kolku sto mozeme poveke da se dokazeme i rabotime. Nasite gazdi ne ne vikaat na rabota sedime doma i ne ni plakaat nisto a se sakaat na nas grb da ostvarat. toa e edna ranliva tema za nasata drzava sto kade i da ja kazam site se oglusuvat za toa. treba da se pocne da se pravi nesto i za ovaa kaegorija luge. zakonot e dobar kako zakon no dali se primenuva vo praktika a ne da stoi samo na hartija.
jas mislam deka za ova treba da se lobira i nadvor od makedonija. sekoj si gi bara svoite prava neli e taka?

aleksandra

Female Број на мислења : 15
Age : 50
Местолокација : skopje
Job/hobbies : nevrabotena
Registration date : 2008-06-17

Вратете се на почетокот Go down

kako do rabota Empty Re: kako do rabota

Пишување by simeon Вто Јун 17, 2008 5:29 pm

Stvarno dobar gesto od drzavata kon invadiliziranite lica, no mislma deka treba rabotite seuste da se sreduvaat, vo makedonija postojat takvi lica, no rabota za niv e malku ppotesko da se najde. Potrebno e drzavata da zeme poveke odgovornost na sema bidejki i tie lica se sosema normalni.Dokolku se najde nesto sekako ke bidete izvesteni vo najbrz vremenski rok pozdrav.

simeon

Број на мислења : 3
Registration date : 2008-06-17

Вратете се на почетокот Go down

kako do rabota Empty kako do rabota

Пишување by aleksandra Вто Јун 17, 2008 3:17 pm

ve molam od nekoi i clenovite na forumot ako znae i ako saka da me upati kako da najdam rabota.
Jas sum fizicki invalid. baram rabota po moznost vo nekoja zastitna rabotilnica. znam kompjuter i angliski. Ako znae nekoj neka mi posaci nekoja takva firma. firma koja prima invalidizirani lica.. samo da e cesna rabotata. ke moze od sekoe invalidizirano lice od drzavata da se zemat po 4000 evra. a za invalidotr firmata ne plaka nikakvi davacki. osloboden e. farao

aleksandra

Female Број на мислења : 15
Age : 50
Местолокација : skopje
Job/hobbies : nevrabotena
Registration date : 2008-06-17

Вратете се на почетокот Go down

kako do rabota Empty Re: kako do rabota

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот