COLActive Colostrum

Go down

COLActive Colostrum Empty COLActive Colostrum

Пишување by bube on Пет Јан 08, 2010 8:37 am

COLActive Colostrum
Производот КолАктив, колострум претставува хранлив извор на витамини и минерали - услов за имунниот систем. Колострумот е хранителна состојка на првото млеко со кое мајките ги задојуваат своите новордени. КолАктивот е предвесник на новото време во областа на хранење на човекот. Хранителните фактори и антителата кои ги содржи овој производ се земени од илјадници здрави, новозеландски млечни крави, чиишто колострум содржи меѓу 10 и 21 пат повеќе фактори од човечкиот колострум.
Колактивот содржи:

Имуноглобулин (антитела) – го заштитуваат организмот од вируси и бактерии. Производот КолАктив содржи 24 % имуноглобулин;

Лактоферин – ислкучително силна антивирусна и антибактериска состојка, која се содржи во колострумот на кравите;

Цитокините – одговорни за меѓуклеточните врски и за регулирање на лимфната активност; ја засилуваат Т-клеточната активност и играат суштествена улога во регулирање на силата и продолжувањето на имунната реакција;

Интерлевкин-10 е специфична супстанца која ги забавува воспалителните процеси;

Полипептид претставува хормон кој го регулира функционирањето на штитната жлезда;

Олиго-полизахариди – шекери кои се сврзуваат со патогените бактерии и не им дозволуваат да навлезат во ѕидовите на цревата;

Фактор за создавање на епителното ткиво (EGF) и Инсулин – потребен фактор за растот (IGF-1) – помага во изградување на коските, мускулите, нервите и ткивата, како и за регулирање на крвниот шекер.
Прозводот КолАктив на AquaSource се препорачува за сите возрасти, особено за спортисти.
Земајте по 2 капсули наутро, со чаша минерална вода, 20 минути пред јадење, а за рековалесценти по 2 капсули, два пати дневно.

bube

Број на мислења : 30
Местолокација : Скопје
Job/hobbies : Супер храни
Registration date : 2009-04-21

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот