Како да се справите со стресот ?

Go down

Како да се справите со стресот ? Empty Како да се справите со стресот ?

Пишување by angelovska elena on Пон Апр 04, 2011 4:30 pm

Првиот чекор е да зборувате со некого. Зборувајќи со некој што го знаете и во кој имате доверба ќе ви помогне во решавањето на вашите проблеми,но пред да одлучите на кого ќе се обратите бидете сигурни дека тој некој нема да ви се развика колку и да е лош проблемот во кој се наоѓате или би ги критикувал вашите чувства,тоа само ќе ги направи работите полоши.Потоа застанете за момент и размислете кој е вашиот вистинскиот проблем? Како би можеле да се справите со него? Запишете ги сите можни начини со кои би можел да се реши вашиот проблем и повторно размислете што ќе преземете,но не останувајте само на тоа, туку навистина преземете нешто,во спротивно на тој проблем би се надоврзале уште многу други.Земете си време за себе да направите нешто во што ќе уживате, како на пример вашиот омилен спорт или гледајте го вашиот омилен филм со вашите пријатели. Правењето на овие активности ќе го намалат вишокот на стрес кои го имате и ќе ве ослободат духовно.Секако најважно од се, во секоја стресна ситуација не заборавајте на вашата самодоверба,верувајте во себе дека не постои проблем кој е нерешлив,дека вие како личност сте доволно способни да се снајдете во секоја можна ситуација и дека без оглед на се,проблемот ќе биде решен,така што во ниеден момент не се сомневајте во себе си и не заборавајте дека проблемите постојат за да бидат решени.
angelovska elena
angelovska elena

Female Број на мислења : 15
Местолокација : Skopje,R.Macedonia
Registration date : 2011-04-04

http://www.umarmen,mk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот